Mircea Solovăstru

Posted on March 1, 2017 by administrator

Mircea_Solovastru

Guvernator 2016-2017, Rotary District 2241 România și Republica Moldova

Absolvent de Stiinte Economice la “Babes Bolyai” Cluj Napoca, promotia 1997. Doctorat in domeniul Finante cu tema “Consolidarea pietei de capital romanesti, prezent si perspective”, absolvent MBA in domeniul “Administrarea afacerilor” INDE – CNAM Paris. Rotarian din anul 2001, membru in structurile de conducere ale District 2241 Romania si Republica Moldova. In plan profesional sunt implicat in domeniul pietei de capital si a asigurarilor din postura de antreprenor si membru in Consiliul de Administratie al Swiss Capital. Sunt un mare sustinator al educatiei, strategie pe care am implementat-o in mandatul de Guvernator Rotary, si in special in domeniul educatiei financiare, un segment care ar trebui intarit mai mult in anii care urmeaza. Pasionat de arta, drumetii, vanatoare.

Economie și Comerț: Mediu de Afaceri și Antreprenoriat | Finanțe și Bănci
Politică Internă: Administrație Publică | Cultură | Educație | Finanțe Publice
Relații Externe: Diplomație Publică | Diplomație Economică
Expertiză Regională: România | Uniunea Europeană | Europa | Statele Unite ale Americii