Dumitru Vicol

Dumitru VicolMsc Student,
London School of Economics

Domeniu principal de expertiză: Economie și Comerț

Dumitru Vicol este un tânăr ambițios care caută perfecțiunea în tot ce face. Fiind economist școlit la Paris School of Economics și London School of Economics a activat in cercetare economică și strategie în mai multe instituții financiare precum Societe Generale și Lyxor Asset Management.

Este un membru foarte activ în diaspora ce își dorește să aducă o schimbare. Este co-fondatorul asociației studenților moldoveni din Franța „Jeunes Moldaves”, iar la moment se implică activ în proiecte pentru tineri și studenți în colaborare cu instituțiile statului. Timpul liber îl dedică hobby-urilor: vioară, cărți și Taekwondo.

Economie și Comerț: Energie | Petrol și Gaze | Finanțe și Bănci
Politică Internă: Administrație Publică | Educație | Energie | Finanțe Publice
Relații Externe: Afaceri Europene | Cooperare Regională | Diplomație Economică
Expertiză Regională: Uniunea Europeană | Europa de Est | Federația Rusă | Țările BRIC (Brazilia, Rusia, India, China)