Andrei IlieJunior Research Fellow, University College Oxford

Andrei Ilie a abosolvit Medicina Generala in 2008 la U.M.F. ,”Carol Davila” Bucuresti, unde a participat la proiecte de cercetare in cadrul Laboratorului de Neurostiinte sub indrumarea Prof. Zagrean si a Dr. Moldovan (Universitatea Copenhaga). Dupa absolvire a obtinut o bursa Wellcome Trust pentru 4 ani la Universitatea Oxford unde in 2009 a absolvit un Master in Neurostiinte cu Distintion iar in 2013 un PhD in Neurostiinte sub indrumarea Dr. Colin Akerman, Departamentul de Farmacologie, Oxford. In prezent este Junior Research Fellow in Stiinte Medicale la University College Oxford. Studiaza activitatea electrica a creierului in diferite afectiuni neurologice, cu un interes special in epilepsie. A participat la numeroase activitati de promovare a cercetarii in randul tinerilor atat la Bucuresti: Scientific Organization of Medical Students, Brain Awareness Week, Societatea Nationala de Neurostiinte cat si la Oxford ca Vicepresedinte (2011) si Presedinte (2013) al University of Oxford Cortex Club. In 2006 a primit premiul “Cel mai tanar cercetator roman” iar in 2010 “Studentul anului in Europa – LSRS”.